Čo je šikanovanie

Šiakanovanie je to, keď jedno alebi viac detí úmyselne a opakovane ubližuje druhým.  Znamená to, že niekto Tebe, alebo niekomu, kto sa nemôže brániť , robí niečo nepríjemné, niečo, čo si neželá, čo mu ubližuje, alebo  ho zraňuje.

• keď Ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú,  posmievajú sa Ti

• keď sa Ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov a pod.

• keď Ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa Ti, že ak to neurobíš, počarbe Ti zošit, vysype Ti veci z tašky a pod.

• keď Ťa nútia odísť z vyučovania, alebo Ti nedovolia ísť zo školy domov.

• keď Ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci.

• keď Ti spolužiaci robia veci, ktoré  sú Ti nepríjemné ( napr. nadávajú Ti, strkajú do Teba, schovavájú Ti veci, bijú Ťa  )

• keď Ťa spolužiaci ignorujú a nevšímajú si Ťa

Keď sa voči Tebe niekto správa tak, ako je to vyšsie uvedené , potom  pravdepodobne si obeťou šikanovania.

Často deti hovoria, že takéto správanie je v poriadku, že sa to môže, že to tak má byť. To nie je pravda !!!

Nikomu,  ani Tebe,  nesmie nikto ubližovať, trápiť Ťa a zraňovať !!!

Mal y si vedieť, že podobné problémy má mnoho detí. Mali ich aj mnohí známi ľudia. V detstve boli šikanovaný napr. Tom Cruise, spevák Phil Collins a mnohí ďaľší. Každý z nich sa týchto problémov po čase zbavil a nezabránilo im to dosiahnuť úspech v ďaľšom živote.

Ak nezostaneš  so svojím problémom sám, ak neberieš odvahu a povieš to niekomu dospelému,  určite Ti pomôže problém riešiť a Tvoj život sa opäť vráti do normálnych koľají.

Ako sa môžeš brániť, čo môžeš urobiť ????

• Keď do Teba niekto zapára, nedaj sa vyprovokovať ani vystrašiť, aj keď sú viacerí

• Môžeš im povedať, aby vypadli, kričať "NIE" alebo utekať preč. Ale musíš to urobiť nahnevane a hneď odísť.

• Keď máš ísť okolo tých, ktorí Ťa mohol zbiť, zobrať Ti veci, nechodievaj sám. Počkaj na nejakú skupinku a pridaj sa k ním, aj keď ich vôbec nepoznáš.

• Vyhýbaj sa miestam, kde by ťa mohol niekto zbiť, zobrať Ti niečo alebo Ťa inak trápiť.

• Keď nemáš kamarátov, skús si ich nájsť. Možno má niekto v Tvojom okolí rovnake problémy ako Ty. Skús sa s ním spojiť !

• Zaznamenávaj si všetko, čo Ti robia, kedy a kto Ti ćo urobil a povedal.

• Povedz o svojich problémoch rodičom a požiadaj ich o radu. Ty ich pomoc a podporu potrebuješ a oni určite budú snažiť pomôcť Ti.

• Keď sa týka školy, skús nájsť dôveryhodnú pani učieľku, výchovnú poradkyňu alebo aspoň spolužiaka, ktorému dôverujeś a môžeś sa mu zdôveriť.

• Keď si myslíš, že sa nemôžeš zdôveriť nikomu, zavolaj linku dôvery, alebo do Pedagogicko - psychologickej poradne. Kontaky nájdeś v ďaľších častiach na našej stránke.

Pamätaj si  !

• Ak si obeťou  šikanovania musíš to čím skôr oznámiť dôveryhodným dospelým a chrániť sa.

• Ak je šikanovaný niektorý Tvoj spolužiak, nie je správne schaľovať agresívne správanie spolužiakov.

• Nie správne ani odsudzovať niekoho, kto je iný, možno menej sympatický, slabší, má iné názory  záujmy, má nejaký fyzický či iný handikap.

• Nie je správne mlčať, keď cítiš nespravedlivosť, nečestnosť, ponižovanie druhých.

• Nie je správne nečinne sa prizerať, alebo byť ľahostajný, keď sa staneš svedkom šikanovania. Hovorí sa o "žalovaní" ako keby to bolo niečo neiestne a nedôstojné. Keď niekto ohlási šikovanie, vôbec to neznamená, že je  slaboch. Naopak, dokazuje to, že je slaboch. Naopak, dokazuje to, že má dosť sebavedomia, aby sa šikanovať nenechal.

• Ak vieš že je v Tvojom okolí niekto šikanovaný,  povedz to rodičom. Naopak, dokazuje to, že sa nebojí  a že má dosť sebavedomia, aby sa šikanovať nenechal.

Čo robiť, keď si svedkom toho, že Tvojho kamaráta šikanujú starší chlapci v škole ?

• zájdi sa učiteľom, ktorému dôveruješ a povedz mu, čo si videl

• porozprávaj sa s kamarátom, ktorý je obeťou šikanovania, podpor jeho sbeavedomie

• ponúkni mu pomoc, napríklad že spolu s ním zajdeš za uciteľom a potrvdíš, že ho naozaj šikanujú

• rátaj však s tým, že sa bude báť a nebude chcieť o ničom hovoriť, napriek tomu to za pokus stojí